stránka se zpracovává, údaje nelze považovat za hodnověrné.
PROJEKTOVÁNÍ je činnost, jejíž výsledkem je dokumentace či projekt stavby. Ten vzniká na základě požadavků a podmínek stavebníka (investora, uživatele, ..) a musí být v souladu se zákonnou legislativou vztahující se k projektované stavbě. Odpovědný za tuto činnost je projektant. Více v samostatných kapitolách: projektování, projekty.
cíl: dokumentace či projekt pro povolení stavět
další dokumentace či projekty dle potřeb stavebníka
(projekt pro provedení stavby, projekt interiéru, ..)
výsledek: různá dokumentace či projekty
inženýrská činnost k vydání povolení stavět
Součástí projektování bývá většinou i inženýrská činnost k projektování. Ta predstavuje předpojektovou přípravu (např. vstupní podklady od stavebníka, výběr projektanta,..), činnost při projektování (zajištění podkladů pro projektování: průzkumy, měření, posudky, techn. řešení správců IS..) a činnosti k legislativnímu povolení stavět (např. vyjádření účastníků stavby, ..). Více v samostatné kapitole inž. činnost k projektování.
POVOLENÍ STAVĚT slouží k zákonému umožnění provedení stavby. Je zákonnou podmínkou k provedení stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovacích prácích, ... Jedná se o povolení veřejné správy a může mít různé formy např. stavební povolení, územní souhlas, ohlášení staveb, mlčky, ... Druhy povolení uvedeny dále a v samostatné kapitole.
cíl: povolení umožňující provést stavbu
výsledek: např. stavební povolení, územní souhlas, ohlášení,..
Povolení stavět je možné získat na základě dokladů, dokumentace či projektů jež specifikuje stavební zákon. Dle charakteru stavby se většinou jedná o projekt stavby či dokumentaci, ke které musí být doloženy vyjádření účastníků řízení. PROCES, ve kterém se legislativně posuzuje, zda stavba (na základě projektu, dokumentace, vyjádření účastníků řízení, ..apod.) může být povelena a za jakých podmínek se nazývá STAVEBNÍ ŘÍZENÍ, ÚZEMNÍ ŘÍZENÍ apod. (druh řízení opět záleží na charakteru, okolnostech, ..stavby).
Druhy povolení Člen
- správního rozhodnutí (stavební povolení)
- ohlášení (provedení jednoduchých staveb)
- opatření obecné povahy (územní souhlas)
- souhlasu (veřejnoprávní smlouva, ..)
- mlčky (ohlášení staveb po 40 dnech)
- certifikátu autorizovaného inspektora (jen u určitých staveb)
s
DOKUMENTACE či PROJEKT :
- je závislý na jeho použití a charakteru budoucí stavby (členění dle stav. zákona viz níže, např. územní studie, dokumentace pro vydání územního rozhodnutí, projekt pro vydání stavebního povolení, ..)
- zpracovává PROJEKTANT (výjimkou dokumentace pro ohlášení staveb).
PROJEKTANT
- územně plánovací dokumentaci, územní studie, dokumentace pro vydání územního rozhodnutí
- projekt. dokumentace pro vydání stavebního povolení
Rozsah a druh projektu či dokumentace je závislý na jeho použití a charakteru stavby:
/pro stavební povolení, pro provedení stavby, pro řešení interiéru, atd./.
Projektem se rozumí dokumentace
Na základě projektů .... povolení stavět.
Projektová činnost ve výstavbě (provádění staveb)
- je činnost, kterou se navrhuje a vypracovává dokumentace staveb a nebo projektová dokumentace za účelem přípravy a realizace staveb (modernizací, rekonstrukcí, oprav, udržování atd.) (UNIKA str. 153)
- patří mezi vybrané činnosti ve výstavbě; mohou ji vykonávat pouze fyzické osoby (pro potřeby projektu je to hlavní projektant), které získaly oprávnění k jejich výkonu dle zvláštního právního předpisu (zákon č. 360/1992 Sb.autorizace)
Projekty tj.
Rozsah činnosti projektanta, povinnost a odpovědnost.
Projektant odpovídá za správnost, celistvost a úplnost jím zpracovanou dokumentaci ve věcech územního plánování a ve věcech stavebního řádu a to zejména za respektování požadavků z hlediska ochrany veřejných zájmů a jejich koordinaci, je povinen dbát právních předpisů a působit v součinnosti s příslušnými orgány územního plánování a dotčenými orgány.
Dále projektant odpovídá za správnost, celistvost a úplnost jím zpracovanou dokumentaci ve věcech stavebního řádu, dále zodpovídá za správnost, celistvost, úplnost a bezpečnost stavby dle jím zpracované projektové dokumentace a proveditelnost stavby dle této dokumentace, jakož i za technickou a ekonomickou úroveň projektu technologického zařízení, včetně vlivu na životní prostředí. Je povinen dbát právních předpisů a obecných požadavků na výstavbu vztahující se ke konkrétnímu stavebnímu záměru. Není-li projektant způsobilý některou část projektové dokumentace zpracovat sám, je povinen k jejímu zpracování přizvat osobu s oprávněním pro příslušný obor nebo specializaci, která odpovídá za jí zpracovaný návrh. Odpovědnost projektanta za projektovou dokumentaci stavby jako celku tím není dotčena.
Projekty/dokumentaci ohlašovaných staveb uvedených v § 104 odst. 2 písm. e) až i) a n) může kromě projektanta zpracovat též osoba, která má vysokoškolské vzdělání stavebního nebo architektonického směru anebo střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň 3 roky praxe v projektování staveb. Na tuto osobu se přiměřeně vztahuje předchozí ustanovení odstavce 2. (úpravy+výňatky ze SZ, §159.1,2,3)
Přípravou stavby rozumíme veškeré činnosti a jejich výsledky, kterými si definujeme budoucí stavbu. Toto přípravné /"předvýrobní"/ definování je z pohledu budoucích celkových výdajů za stavbu minimální, dalo by se říci zanedbatelné. Výsledek přípravy stavby by nám měl základním způsobem sdělit /potvrdit/ jakou stavbu očekáváme /techn. řešení, cena, termíny/, ale také jakým způsobem chceme stavbu provést, řídit a kontrolovat. Výsledky z přípravy stavby jsou velmi vhodným /nezbytným/ podkladem pro další etapu stavby = projektování (viz II. etapa stavby).
cíl: ujasnění potřeb a cílů stavebníka o stavbě
koncepční ujasnění stavby před zahájením"velkého" financování
(úhrada za projekty, výstavbu)
výsledek: základní znalost stavebního záměru /techn. rozsah, cena, termíny, ./
u menších staveb: stavební záměr, studie stavby, ..
u náročnějších staveb: dtto, studie záměru, studie proveditelnosti, ..
STAVBA = je stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jeho stavebně technické probvedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, s daným účel využití a dobou trvání.
STAVEBNÍ ZÁMĚR = definování budoucí stavby (základní, zásadní, koncepční, priority, krajní limity a možnosti..).
Přesnějším rozpracování stavebního záměru či varianty řešení mohou být STAVEBNÍ STUDIE.
Upozornění: vždy ovšem musí stavební záměr (nebo studie či jiný výstupní podklad stavebníka) řešit základním způsobem a komplexně celou STAVBU (co, kdy, jak, za kolik, za jakých podmínek, ..).
Různé:
Text této stránky bude v blízké době doplněn. Děkujeme za pochopení.
provozovatel serveru:
KRAVAK s.r.o. stavebni poradce Olomoucká 36, 618 00 BrnoPomohli Vám tyto webové stránky?